Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe? Monety bulionowe

Trudność zweryfikowania autentyczności złota oraz złożoność tej czynności zależy przede wszystkim od postaci złota. Niewątpliwie najłatwiej jest sprawdzić czy to złoto w przypadku monet bulionowych. Są one najczęstszą postacią złota występującego w rękach inwestorów indywidualnych. Kiedy decydujemy się na inwestycję w złoto, warto wiedzieć jakie są metody sprawdzania jego autentyczności.


Obecnie inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup lub sprzedaż złota inwestycyjnego od innej osoby fizycznej w celu uzyskania uczciwej ceny. Dzieje się tak, ponieważ mennice i inni dealerzy metali szlachetnych narzucają bardzo wysoką różnicę pomiędzy ceną sprzedaży i skupu, co odstrasza wielu inwestorów, którzy chcą uzyskać jak najwyższy zwrot z inwestycji.

Handel z innymi osobami fizycznymi, np. poprzez nasz Portal, może być w pełni bezpieczny, jeśli tylko potrafimy poprawnie zweryfikować autentyczność kupowanego złota. Jest to szczególnie łatwe w przypadku monet bulionowych. Poniżej przedstawiamy przegląd dostępnych metod pozwalających sprawdzić czy złoto, które kupujemy, jest prawdziwe.

Jak zweryfikować złote monety za pomocą telefonu?

W przypadku monet o próbie 999 oraz 916 najlepszym rozwiązaniem jest posłużenie się testerem do monet lub specjalnym oprogramowaniem testującym, które jest dostępne na każdy telefon komórkowy z systemem Android.

W wyszukiwarce Sklepu Play należy wpisać „Bullion Test”. Dostęp do aplikacji kosztuje 15 zł. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i wystarczy krok po kroku śledzić jej wytyczne. Metoda znana jest pod nazwą „test rezonansowy”, który bada czystość oraz jakość dźwięku uderzanych o siebie monet lub innego metalu. W przypadku złotych monet sprawdza się świetnie do weryfikowania ich autentyczności. W aplikacji podana jest także pełna specyfikacja każdej z popularnych monet, co pozwala na uzyskanie jeszcze większej pewności, że nasze złoto jest autentyczne.

Inne sposoby weryfikacji autentyczności

Skutecznych metod, by sprawdzić czy nasze złote monety bulionowe są prawdziwe, jest kilka. Jedną z nich jest poproszenie o pomoc doświadczonej w tym temacie osoby. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, dobrym pomysłem jest udanie się do sklepu numizmatycznego lub złotnika i poproszenie o wycenę. Specjalista by dokonać wyceny naszej monety, musi najpierw zweryfikować jej autentyczność. Dzięki temu możemy całkowicie za darmo sprawdzić czy nasze złoto jest prawdziwe.

Należy zaznaczyć, że powinniśmy być ostrożni w przypadku jubilerów oraz lombardów, które rzadko kiedy zajmują się obrotem monet inwestycyjnych. Nigdy nie powinniśmy zgadzać się na weryfikację naszej monety bulionowej za pomocą testowania cieczą pobierczą, która może spowodować trwałe uszkodzenie.

Linijka Fischa oraz parametry podane przez producenta

Bardzo popularną metodą weryfikacji monet jest posłużenie się tak zwaną „linijka Fischa”. Jest ona skonstruowana w taki sposób, że jej otwory odpowiadają wzorcom wymiarów stosowanych przez producentów najpopularniejszych monet. Ponadto linijka Fischa posiada przeciwwagę, która umożliwia jednoczesne zweryfikowanie wagi monety. Dzięki temu jest to bardzo skuteczna metoda na potwierdzenie autentyczności wybranych monet bulionowych. Wyposażenie się w linijkę Fischa to inwestycja rzędu od 60 do 400 zł, w zależności od jej typu. Na rynku dostępne są również uniwersalne linijki Fischa, które są w stanie zweryfikować kilka rodzajów monet bulionowych 1 oz.

Gdy nie mamy dostępu do linijki Fischa, możemy samodzielnie sprawdzić parametry podawane przez producenta monety, takich jak jej wymiary i waga, z parametrami monety, którą chcemy zbadać. W tym miejscu należy nadmienić, że są to wymiary orientacyjne i moneta o wadze 1 uncji mogłaby ważyć od 31,05 do nawet 31,20 g a także jej deklarowana grubość 2mm mogłaby mieć od 1,9mm do 2,05mm.

Próba magnesem

Kolejną skuteczną i darmową metodą weryfikacji monet bulionowych jest próba magnesem. Złoto jest diamagnetykiem i nie wykazuje właściwości magnetycznych. Oznacza to, że złoto nie reaguje na próbę przyciągania magnesem, a wręcz jest w minimalnym stopniu odpychane. Należy tutaj zaznaczyć, że właściwość ta dotyczy złota najwyższych prób – takich jak w przypadku monet bulionowych. W przypadku złota o niższych próbach, jak np. biżuterii, przedmioty takie mogą wykazywać właściwości magnetyczne.

W celu bardzo dokładnego zbadania złotego przedmiotu można posłużyć się specjalną wagą magnetyczną, którą czasami dysponują specjaliści. Mierzy ona siłę i kierunek oddziaływania magnetycznego pomiędzy magnesem a sprawdzanym przedmiotem. Co istotne, producenci tego rodzaju wag udostępniają wartości, jakie urządzenia powinny wskazywać w przypadku konkretnych monet bulionowych i sztabek.

Połączenie wyżej wymienionych metod, jak test za pomocą aplikacji, próba magnesem oraz sprawdzenie wymiarów i wagi pozwoli na ograniczenie ryzyka do minimum.

Próba Archimedesa

Inna metoda, która jest darmowa, ale nieco bardziej skomplikowana, to tzw. „próba Archimedesa”. Metoda ta bazuje na gęstości metalu szlachetnego, która wynosi 19,3 g/cm3. Przeprowadzenie tej próby w polega na nalaniu do szklanki wody, a następnie obliczeniu jej objętości.

Jeżeli podstawa szklanki ma kształt koła, należy pomnożyć promień podstawy podniesiony do kwadratu przez wysokość naczynia (do wysokości nalanej wody) oraz przez liczbę pi. (Zalecamy sprawdzić wzór na objętość walca, V = pi x r2 x H)

Należy pomnożyć wysokość naczynia (do wysokości nalanej wody) przez promień podstawy, który jest podniesiony do kwadratu oraz przez liczbę pi. Do wody należy włożyć monetę i zapisujemy w milimetrach różnicę wypartej wody. Na koniec należy podzielić masę sprawdzanego przedmiotu przez objętość wody i w ten oto sposób uzyskujemy gęstość przedmiotu. Otrzymany wynik oczywiście może nieco odbiegać od tego wzorowego, jednakże powinien być jak najbardziej zbliżony do niego.

Weryfikacja monety bulionowej na własną rękę

Weryfikowanie monety bulionowej na własną rękę nie musi być wcale skomplikowane, szczególnie w przypadku monet o wadze 1 uncji. Przy najpopularniejszych monetach każdy jest w stanie uzyskać poprawny wynik testu z wysokim prawdopodobieństwem jego trafności. Świetnym pomysłem jest połączenie kilku metod, dzięki czemu możemy być praktycznie pewni wyniku weryfikacji.

Każdy powinien podejść do tego tematu bardzo indywidualnie w zależności od posiadanego doświadczenia. Dla osób z zerowym doświadczeniem dobrym pomysłem w przypadku zakupu po od innej osoby fizycznej jest udanie się wraz z nią do złotnika czy sklepu numizmatycznego i poproszenie o wycenę monety. W ten sposób jesteśmy w stanie otrzymać darmową weryfikację autentyczności. Jeśli mamy w naszym otoczeniu taką osobę, dobrym pomysłem jest też poproszenie „doświadczonego znajomego”, który dokona weryfikacji. Osoby z nieco większą wiedzą są w stanie bezproblemowo samodzielnie dokonać trafnej weryfikacji.