Srebro inwestycyjne - skup i sprzedaż srebra - wszystko co powinieneś wiedzieć

Srebro inwestycyjne jest drugim najpopularniejszym metalem szlachetnym. Ilość srebra występującego na świecie jest dużo wyższa niż złota. Srebro ma również znacznie szersze zastosowanie w przemyśle niż złoto. Choć inwestowanie w srebro i złoto ma wiele podobieństw, różnice pomiędzy tymi metalami sprawiają, że inwestycja w srebro w odpowiednim czasie może być znacznie bardziej zyskowna.


Cena złota w relacji do srebra przez bardzo długi okres wahała się na poziomie około 16. Oznacza to, że za 1 uncję złota można było nabyć 16 uncji srebra. Wycena ta wynikała z tego, że złota było po prostu 16 razy mniej. Na chwilę obecną (grudzień 2019) relacja ta wynosi 85, co oznacza niezwykle tanie srebro. Wskaźnik jest ten blisko rekordowego maksimum. W tym miejscu należy zaznaczyć fakt, że dostępnych złóż srebra na świecie jest tylko około 8 razy więcej i nie wszystkie nadają się do wydobycia. Potwierdza to dodatkowo, dlaczego wśród inwestorów srebro jest obecnie uważane za bardzo tanie.

Zastosowanie srebra

Na przestrzeni lat srebro, podobnie jak złoto, miało okazję pełnić funkcję środka płatniczego. Jego unikalność oraz ograniczona ilość sprawiały, że waluty na nim oparte były stabilne i znacznie mniej podatne na kryzysy. Od kilkudziesięciu lat na świecie przestano polegać na parytecie złota i srebra, jednak metale te nadal są słusznie uważane za nośnik wartości oraz formę ochrony kapitału. W obecnych czasach zastosowanie srebra jest jednak znacznie szersze. Oczywistym przykładem jest klasyczna biżuteria, ale srebro jest wykorzystywane na szeroką skalę przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, fotograficznym, energetycznym i w medycynie.

Ponadto, srebro jest wykorzystywane w świecie finansów jako forma inwestycji znacznie różniąca się od klasycznego inwestowania w akcje czy obligacje. Tak szerokie zastosowanie srebra, wyrażające się coraz większym zapotrzebowaniem na nie, w połączeniu z historycznie bardzo niską jego wyceną, sugerują, że metal ten oferuje obecnie niesamowite możliwości inwestycyjne.

Co powinniśmy wiedzieć, inwestując w srebro?

Analizując srebro jako potencjalną inwestycję, należy zapoznać się z pewnymi istotnymi czynnikami. Jednym z nich są silne manipulacje ceną srebra przez największa banki z USA. Tym samym banki te są w posiadaniu bardzo wysokich rezerw srebra, co potwierdza tylko ich obawę przed przyszłą sytuacją światowej gospodarki i wiarę w duże wzrosty cen srebra.

Poza USA oraz innymi nielicznymi państwami tendencja do gromadzenia srebra jest spadkowa już od 1996 r., a preferowane rezerwy są kumulowane w złocie. Innym istotnym czynnikiem, o którym powinniśmy wiedzieć, jest stale rosnące zastosowanie srebra w przemyśle oraz jednoczesny spadek bądź brak wzrostu jego wydobycia.

Ważną informacją dla inwestorów są zupełnie inne fazy trendów występujących podczas wzrostów cen metali szlachetnych. W czasach niepewności w gospodarce, zawsze pierwsze jest zauważane złoto inwestycyjne, a dopiero później srebro. Jednakże jego reakcja jest bardzo gwałtowna. Możliwości wzrostu wartości srebra są znacznie większe niż w przypadku złota, które cechuje się większą stabilnością i mniejszymi wahaniami. Ostatnia hossa na rynku metali udowodniła, że wzrost kursu srebra rzędu niemalże 300% w relatywnie krótkim okresie czasu jest jak najbardziej możliwy.

Zaletą inwestycji w srebro jest niewątpliwie to, że wymaga ono znacznie mniejszego kapitału niż złoto. Tutaj również najbardziej rozsądnym wyborem jest ulokowanie kapitału w metalu w formie fizycznej. Inwestowanie w srebro „papierowe”, czyli w instrumenty finansowe, których wartość jest oparta na cenie srebra, z reguły nie jest optymalnym rozwiązaniem. Nie jest to zalecane przede wszystkim dlatego, że takie aktywa mają niskie pokrycie w faktycznym, fizycznym metalu – na 1 uncję srebra fizyczna przypada kilka lub kilkanaście uncji srebra „papierowego”. Może to prowadzić do poważnych problemów szczególnie w przypadku dynamicznych wzrostów srebra i złych czasów na rynkach finansowych. Takie okoliczności sprawiają, że inwestorzy chcą zamienić srebro „papierowe” na fizyczne, co w efekcie może okazać się niemożliwe. W razie bankructwa instytucji oferującej takie instrumenty, inwestorzy mogą stracić wszystko. Wyjątkiem są nieliczne fundusze ETF, które mają pełne pokrycie w srebrze fizycznym.

Co lepsze, srebrne monety bulionowe czy sztabki lokacyjne?

W przypadku srebra fizycznego, podobnie jak w przypadku złota inwestycyjnego, dobrym wyborem dla inwestora indywidualnego są monety bulionowe o wadze 1 uncji. Ułatwia to przede wszystkim sprzedaż srebra w momencie wyjścia z inwestycji, ponieważ jednouncjowe monety bardzo łatwo jest upłynnić, co jest trudniejsze w przypadku sztabek. Nabywanie monet bulionowych znacznie redukuje ryzyko falsyfikatu, ponieważ takie monety mają dużo zabezpieczeń, co sprawia że bardzo trudno jest je podrobić, a można z kolei łatwo sprawdzić czy są prawdziwe.

Inwestowanie w srebrne sztabki lokacyjne nie jest w Polsce zbyt korzystne, ponieważ sztabki są droższe niż srebrne monety bulionowe. Jest to różnica średnio ponad 3% w przeliczeniu na cenę srebra za gram.

Rynek srebra inwestycyjnego w Polsce

W przeciwieństwie do złota inwestycyjnego, w Polsce srebro inwestycyjne jest obłożone podatkiem VAT. Jednak z punktu widzenia inwestora indywidualnego i jego zwrotu z inwestycji w srebro fizyczne podatek VAT jest neutralny, ponieważ inwestor płaci za srebro więcej w momencie jego nabycia, ale również może liczyć na wyższą cenę sprzedaży (uwzględniającą VAT) w momencie wyjścia z inwestycji.

Kluczową rolę dla osób inwestujących w srebro fizyczne odgrywa przede wszystkim łatwość nabycia oraz spieniężenia srebra, a także cena kupna i sprzedaży.

Niestety w Polsce mennice i dealerzy wykorzystują bezlitośnie swoją pozycję i narzucają bardzo wysokie różnice pomiędzy oferowanymi przez siebie cenami sprzedaży i skupu. W przypadku najbardziej popularnych i renomowanych mennic różnica ta może wynosić nawet 30% w przypadku monet i 32,7% w przypadku sztabek. Najbardziej korzystne oferty na rynku zaczynają się od 13,6 dla monet i 14,8% dla sztabek, co znacznie utrudnia realizację inwestycji z zyskiem.

Ponadto, w większości przypadków inwestowanie w srebro za pośrednictwem mennic bądź dealerów wiąże się z długim czasem oczekiwania na dostarczenie srebra. Powszechne są w Polsce przypadki, gdy nawet najbardziej renomowane mennice nie wywiązują się z umowy i dostarczają srebro z dużym opóźnieniem, np. 5 tygodni zamiast umówionych 15 dni.

Brak natychmiastowej realizacji transakcji może być szczególnie problematyczny w okresie dynamicznych wzrostów cen metali. Wtedy opóźnienia w realizacji mogą być jeszcze większe ze względu na zapotrzebowanie na rynku, a ceny zmieniają się bardzo szybko. Może być więc tak, że chcielibyśmy spieniężyć nasze srebro zanim ono w ogóle do nas dotrze.

Kolejnym problemem jest brak anonimowości w przypadku zakupów na kwotę większą niż 10 000 euro przy transakcjach gotówką. Srebrne monety najbardziej opłaca się kupować w dużych ilościach (np. po 500 szt. monet 1 oz), gdyż wtedy uzyskujemy najbardziej korzystną cenę za gram. Jednak w przypadku większych transakcji z udziałem pośredników w postaci mennic czy dealerów dodatkowym kosztem jest utrata anonimowości.

Zakup srebra od innej osoby fizycznej

Problemy opisane powyżej zostały rozwiązane przez pierwszy tego typu portal www.SzlachetneInwestycje.pl oferujący możliwość anonimowej sprzedaży i kupna srebra inwestycyjnego pomiędzy osobami fizycznymi po uczciwej cenie.

Ponieważ wymiana srebra następuje bezpośrednio pomiędzy inwestorami, nie muszą oni dzielić się nieuczciwą różnicą cenową z pośrednikiem. Inwestor indywidualny płaci tylko niewielką prowizję (2% w przypadku srebra) za pozyskanie informacji kontaktowych do drugiej strony transakcji.

Dzięki temu obie strony są w stanie zyskać po 4,4 % wartości inwestycji w odniesieniu do najlepszej oferty na rynku oraz nawet po 15,6% w stosunku do najbardziej popularnej mennicy, jeżeli podzielą się między sobą równo różnicą w cenie narzucaną przez mennice.

Nasz model biznesowy zapewnia możliwość zrealizowania transakcji osobiście i natychmiast, bez konieczności długiego oczekiwania, tak jak ma to miejsce w przypadku sprzedawców na obecnym rynku. Inwestowanie i realizowanie zysku z inwestycji może być przeprowadzone w pełni anonimowy sposób.