Jak przeprowadzić bezpiecznie transakcję?

W celu bezpiecznego przeprowadzenia transakcji konieczna jest weryfikacja autentyczności Metalu. Oczywiście wielu inwestorów, którzy zajmują się tym tematem od dawna, potrafi zrobić to samemu. Jeśli jednak nie potrafimy tego zrobić lub chcemy mieć pewność, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać z usług specjalisty.

Są tutaj dwie możliwości. Pierwszą z nich jest udanie się do niezależnego, niepowiązanego z naszym portalem podmiotu zajmującego się skupem metali szlachetnych – sklepu numizmatycznego, mennicy czy dealera metali szlachetnych – i poproszenie o wycenę metalu. Wycena jest darmowa, a w ramach niej specjalista sprawdza, czy metal jest autentyczny. Zalecamy nie korzystać z usług złotników, jubilerów i lombardów ponieważ nie zajmują się oni z reguły obrotem metalami inwestycyjnymi i mogą błędnie weryfikować ich autentyczność.

Drugim sposobem jest skorzystanie z usług jednego z naszych partnerów w postaci sklepów numizmatycznych. Oferują oni usługi weryfikacji monet bulionowych. Z uwagi na komercyjny charakter tej współpracy, weryfikacja autentyczności u części z tych partnerów może być płatna.Kolejnym krokiem jest dokonanie rozliczenia płatności w bezpieczny sposobem. Niewątpliwie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest dokonanie wymiany w obecności notariusza. Najlepszym i jednocześnie anonimowym sposobem jest sporządzenie umowy kupna/sprzedaży metalu na prawdziwe dane Kupującego i Sprzedającego, a następnie udanie się do notariusza w celu poświadczenia własnoręczności podpisu. Polega to na złożeniu podpisu na umowie w obecności notariusza.

Choć notariusz musi w tym celu nas wylegitymować, to nie zgłosi nas do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, niezależnie od kwoty transakcji, ponieważ transakcja nie jest dokonywana w zakresie czynności w formie aktu notarialnego. Ponadto, jesteśmy chronieni tajemnicą notarialną.

Przed udaniem do notariusza należy upewnić się, czy nie będzie miał on nic przeciwko by dokonać u niego w kancelarii rozliczenia transakcji, tzn. przekazania płatności za Metal gotówką. Z reguły notariusz zgodzi się bez problemu i w przypadku większych transakcji udostępni liczarkę banknotów.

Dzięki temu jesteśmy w stanie dokonać bezpiecznej wymiany w komfortowych warunkach.

Usługa ta kosztuje, ale stosunkowo niedużo – opłata jest zależna od wartości metalu będącego przedmiotem transakcji. Jej koszt ma również górny ustawowy limit. W przypadku monety o wartości 6000 zł usługa ta (poświadczenie dwóch podpisów) będzie kosztowała od 20 zł do maksymalnie 38 zł + VAT, a w przypadku sztabki o wartości 20 000 zł będzie to od 50 zł do maksymalnie 102 zł + VAT. Sztabka o wartości 90 000 zł to natomiast koszt od 100 zł do maksymalnie 226 zł + VAT.

Oczywiście jest to tylko sugerowana procedura w celu zagwarantowania jak najbardziej bezpiecznych i komfortowych warunków dokonania transakcji. Innym rozwiązaniem jest także dokonanie weryfikacji metalu oraz realizacja transakcji w warunkach ustalonych pomiędzy stronami.

Wysokie bezpieczeństwo transakcji możemy również zapewnić sobie, dokonując rozliczenia w miejscu publicznym, np. w ustronnym miejscu w restauracji, kawiarni, barze czy w centrum handlowym. My, jako założyciele portalu, testowaliśmy to rozwiązanie niejednokrotnie i możemy zapewnić, że jeżeli postępujemy ostrożnie i rozsądnie, to takie rozwiązanie jest również bezpieczne.

W przypadku transakcji na większe kwoty ze względów bezpieczeństwa i większego komfortu zalecamy mimo wszystko rozwiązanie z wykorzystaniem notariusza.

Pragniemy również przypomnieć, że w świetle polskiego prawa w przypadku umowy sprzedaży do transakcji o wartości powyżej 1000 zł obowiązuje podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. Ciężar podatku jest na kupującym.

Sprzedający jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy i umieścić stosowną informację w deklaracji PIT-36, jeśli dokonuje sprzedaży w ciągu 6 miesięcy od czasu zakupu złota bądź srebra. Po upływie 6 miesięcy sprzedający jest zwolniony z podatku dochodowego i nie musi przedstawiać tego w deklaracji PIT-36.